مقاله : کوجنق(کوجه نه) بقلم یعقوب نیکزاد

 

 

      بعدها نویسندگان، دانشمندان و گردشگران از جمله حمدالله مستوفی صاحب کتاب نزهة القلوب و یاقوت حموی صاحب کتاب معجم البلدان و ... به این منطقه نظراتی داشته اند. بنابراین، این روستا سند گویای عظیم این خطه است که وجود استعدادها و پتانسیل های موجود و مناظر خدادادی و شایگان و چشم اندازهای بکر و بدیع و ... موجب بروز افکار و اندیشه های اندرونی ساکنان فعلی این منطقه می باشد. و با داشتن این همه تاریخ و تمدن و موقعیت های جغرافیایی و خاک های مرغوب جلگه ای و مناظر منحصر بفرد این روستا می تواند قطب اقتصادی و کشاورزی و علمی و گردشگری این منطقه باشد که نیازمند مرمت و بازسازی قلاع و زیباسازی محوطه است که همت اهالی و عنایت و توجه مسولان ذی ربط را می طلبد. و بدانید که اگر بیش از این به مشکلات و ساختار و شاکله ی فعلی منطقه توجه شود، بی شک می تواند به تمدن و فرهنگ قبلی این منطقه بیفزاید و باری دیگر به مهد علم و ادب و فرهنگ ایثار و مدیریت و سیاست منطقه تبدیل شود.

 

     لازم به یادآوری است وجود شخصیت های علمی، فرهنگی، ادبی، هنری و سیاسی این روستا که در سطح کشور و بین المللی درخشیدن کرده است همه و همه نشان از بروز استعداد و تمدن این منطقه است.

     وجود تعداد کثیری از متخصصان علوم پزشکی، اساتید دانشگاه، ادبا، شعرا، دبیران و معلمان مجرب و سایر کارمندان ادارات دیگر و... همه نشان از فرهنگ و تمدن و تجربه ی علمی و اخلاقی در رشته های مختلف این روستا محسوب می شود که چشم انداز علمی این روستا را در سطح جهانی ممتاز می نماید.

 حال قسمتی از مناظر طبیعی کوجنق را- که توسط یعقوب نیکزاد شکار شده- از نظرتان می گذرانیم :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 93 بازدید