معرفی یک کتاب درباره روستای کوجنق

 

          

 

نام کتاب : نگاهی گذرا به منطقه کوجه نه ( کوجنق )

نویسنده : محرم فرجزاده

این کتاب در 105 صفحه در سه بخش جداگانه ( بخش یکم : جغرافیای کوجنق , بخش دوم : تاریخ کوجنق , بخش سوم : فرهنگ , آداب و رسوم کوجنق ) در بهار سال 1382  تألیف و چاپ شده است .

آقای فرجزاده در این کتاب تاریخ , فرهنگ و مسائل انسانی و اقتصادی و جازبه های گردشگری روستای کوجنق را به صورت کامل شرح داده است . و هدف خود را از نگارش این کتاب چنین بیان می کند :

« آنچه بیش از هر چیز در تدوین این مجموعه مایۀ دلگرمی و تشویق و اینجانب شد و مرا مصمم بر گرد آوری این اثر نمود , اولاٌ؛ روشن نمودن گوشه ای از تاریخ و تمدن تاریک این منطقه برای حاضرین و آیندگان بود . ثانیاٌ ؛  عشق و علاقه ای است که به زادگاه خود داشته و دارم »

اینجانب نیز به عنوان مدیر وبلاگ به نوبه خود از آقای فرجزاده به خاطر نوشتن کتاب ارزشمند ( نگاهی گذرا به منطقه کوجه نه ) و معرفی روستای تاریخی کوجنق به جهانیان تقدیر و تشکر نموده و ضمن معرفی مختصر نام برده قسمت هایی از مطالب کتاب نگاهی گذرا به منطقه کوجه نه جهت مطالعه کاربران عزیز در این وبلاگ قرار داده شده است .

محرم فرجزاده مشهور به مدیر در یکی از روزهای بهار سال 1347 در روستای کوجنق چشم به جهان گشود .

تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان رشدیه کوجنق , دوره راهنمایی در روستای قصابه و دوره متوسطه را در دانشسرای تربیت معلم آیت ا... مشکینی شهرستان مشکین شهر به پایان رسانیده و در سال 1366 ضمن اخذ مدرک دیپلم در رشته تربیت معلم روستایی در کنکور سراسری رشته هنر قبول شده ولی به علت داشتن تعهد خدمت در آموزش و پرورش , موفق به ادامه تحصیل در رشته هنر نمی شود .

به گفته دوستان و همکلاسی هایش در دوره تحصیل همیشه جزء دانش آموزان ممتاز و منظم و در نقاشی مهارت خاصی داشت بطوری که نقاشی های وی زینت بخش کلاس ها و سالن های مدارس بوده است . ایشان در جریان هشت سال دفاع مقدس دو نوبت به مدت هفت ماه درس و مدرسه را ترک کرده و به جبهه های حق علیه باطل اعزام شده و در عملیات های بزرگ کربلای 4 – 5 شرکت نموده است . ( پاییز 1363 – کردستان – پیرانشهر و پائیز و زمستان 1365 جنوب – شلمچه ) .

در پاییز 1366 فعالیت معلمی را از روستای با صفای ساریخانلو شروع کرده و پس از چند سال فعالیت آموزشی به دلیل داشتن روحیه علمی ادامه تحصیل داده در سال 1373 در رشته علوم اجتماعی از مرکز تربیت معلم علامه امینی تبریز و در سال 1380 با مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته مدیریت آموزشی از مرکز آموزش مدیریت دولتی اردبیل فارغ التحصیل گردید.

نامبرده پس از سال ها خدمت صادقانه در سنگر تعلیم و تربیت در تاریخ 1388/1/7 به افتخار بازنشستگی نائل آمدند . و فعلاٌ در کنار کارهای کشاورزی به تحقیق و مطالعه مشغول و مسئولیت برگزاری مراسم های مختلف فرهنگی و مذهبی را در روستای کوجنق بر عهده دارند.

 

سوابق و فعالیت های علمی و فرهنگی

  • تدریس و مدیریت در مدارس ابتدایی , راهنمایی , دبیرستان , هنرستان
  • تألیف کتاب نگاهی گذرا به منطقه کوجه نه ( کوجنق ) بهار 1382
  • کسب رتبه اول در منطقه ی مشکین شهر در دهمین برنامه ی معلم پژوهنده استان اردبیل ( سال تحصیلی 86 – 1385 ) با موضوع : چگونه می توانیم دبیرستان شاد و پویا ایجاد کنیم ؟
  • بسیجی نمونه شهرستان مشکین شهر در سال 1378 از طرف سپاه ناحیه مشکین شهر
  • فرمانده پایگاه مقاومت شهدای کوجنق
  • برگزاری اولین یادواره شهدا بصورت ابتکاری در منطقه با عنوان یادمان شهدای روستای کوجنق و حومه
  • برگزاری برنامه ها و مراسم های مختلف فرهنگی , ورزشی , مذهبی
  • و ...

 

 

قابل توجه اهالی محترم کوجنق

آقای محرم فرجزاده در نظر دارند مجموعه را تحت عنوان – کوجنق به روایت اسناد و تصاویر تهیه و چاپ نمایند . لذا از عزیزانی که سند و مدارک یا تصاویر نسبتا قدیمی از موقعیت و بافت روستا , مراسم های مختلف مذهبی و عروسی و افراد قدیمی و مسن کوجنق در اختیار دارند استدعا می شود جهت استفاده در این مجموعه بصورت امانت به آقای فرجزاده تحویل دهند .

 

 

/ 4 نظر / 315 بازدید
درگاهی

باسلام خدمت حسین آقای عزیز دست گلت درد نکند زحمات زیادی کشیدی عکس ومعرفی کتاب آقای فرجزاده رادیدم خوشحال شدم وسلام مارا به تمام دوستان برسان برقرارباشی [گل][گل][گل]

درگاهی

باهـــــــــارگئلیر یـــــــازگئلیرگـــــــــوللرگولــــــه فــــــــــرح وئـــــره باغــــــــــداشیدا بولبولــــــه اریـــــــــده داغلارزیروه سینــــــــــــده قــــــاری ســــــــــــووارا ائکینـــــــــــی دولا سونبولــــــه بهار مي آيد ... بقچه آرزوهايت را باز كن ... شايد امسال شكوفه هاي بهار بر نهال آرزوهايت بارور گردد... شايد بشود تا هفت سين آرزوهايمان را بر سفره سبز بهار چيد... نوروز و فرارسیدن بهار بر شما مبارک باشد ... [گل][گل][گل]

دانشجوی دکترای برنامه ریزی شهری

با سلام مطالب جالب و جذابی است امیدوارم موفقیت روز افزون برای آقای فرج زاده نویسنده کتاب و شما نویسنده محترم وبلاگ در انتظارتان باشد در ضمن تصمیم گرفته شده آقای فرج زاده برای تهیه کوجنق به روایت اسناد و تصویر موضع جدید و جالبی است باشد که همه عوامل کمک کند تا به نحو احسن این کار صورت گیرد

نظری ندارم