برداشت شلتوک در روستای کوجنق

احمد معصومی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین شهر در گفتگو با خبرنگار مشکین رسا گفت: در سال جاری نزدیک به 150 هکتار از اراضی شهرستان مشگین شهر به کشت شلتوک اختصاص یافته بود که پیش بینی می شود بیش از 350 تن شلتوک در این شهرستان برداشت شود.
 
وی افزود: برداشت شلتوک در این شهرستان از اول شهریور ماه آغاز شدهو تا روز های آتی ادامه خواهد داشت.
 
وی خاطر نشان کرد: با وجود مشکلاتی که همچون کم آبی در منطقه وجود داشت اما خوشبختانه کشاورزان با استفاده از چاه های عمیق و نیمه عمیق در منطقه توانستند در مقایسه با سال گذشته تولید بهتری داشته باشند.
 
معصومی ارقام هاشمی گرده محلی را از جمله ارقام کشت شده برنج در شهرستان مشگین شهر عنوان کرد و گفت: روستای کوجنق تنها محلی است که در این شهرستان برنج کاشت و برداشت می شود که می توان گفت بخشی از منبع درآمد این روستا از طریق کاشت برنج تامین می شود.
 
جمعی از کشاورزان روستای کوجنق شهرستان مشگین شهر در گفتگو با خبرنگار مشکین رسا با بیان اینکه از اوایل فصل تابستان آب رودخانه اهر چایی قطع شده و کشاورزان این منطقه محروم به مشقت فراوان و بیشتر به صورت نوبتی از طریق آب چاه ها آبیاری می کنند اظهار کردند که به دنبال قطعی آب اکثر شالیزار ها با کمبود آب  مواجه شدند و در برخی موارد نیز شاهد خشکی شالیزار ها و نهایتاًخسارتی به کشاورزان وارد شده است.
 
آنان معتقدند: شالیزار های روستای کوجنق که در مسیر رودخانه اهر چایی و مشکین چایی می باشد. در چند سال اخیر میزان سطح زیر کشت برنج در این منطقه کاهش محسوسی داشته که مهمترین دلیل آن اختصاص نیافتن حق آب از سد ستارخان اهر می باشد.
 
برخی از این کشاورزان با بیان اینکه شالیزار های این منطقه محروم واقع شده اند افزودند: به علت بی توجهی برخی از مسئولان شهرستان شالیزار رو به کاهش بوده و کشاورزان مجبور هستند شالیزارها را به باغات میوه تبدیل کنند.
 
به گزارش مشکین رسا، برداشت برنج در این روستا در طول سالیان گذشته به روش سنتی برداشت می شد اما در طول سه سال اخیر با روش های میکانیزه انجام می شود.
 
تصاویر بیشتر

/ 0 نظر / 52 بازدید