مقاله : فریاد قارا قالای کوجنق از زبان یعقوب نیکزاد

      بنابراین من برگی از ما قبل آخر و ما بعد اول تاریخ این مرز و بوم گشته ام که تصاویری از دوران حکومت اشکانیان و آشوریان و در نتیجه ساسانیان و عباسیان و... را به نمایش گذاشته ام که مؤید و نشانگر ظرافت کار هنرمندان آن روزگار این دیار می باشد و دال بر قدمت فروغ و فرهنگ آذربایجان.

     من تنها قلعه ی مدور و برج دیده بانی و حفاظتی باقیمانده از شهر باستانی و نفرین شده اورامی (وراوی) و قباله ی کهن و مستند این اقلیم هستم و در گردنه ی شرقی صخره غول آسای قره قلعه ی کوجنق (قلعه سیاه) که در هاله ای از اوهام و خرافات و اساطیر و راز، فرو رفته مأوا گزیده ام و مجازاً با این صخره ی جادویی همنام شده ام. اما جای تأسف است که پای وجودم لب گور است و آفتاب عمرم لب بام. و گذر روزگار را از روزنه های پرتاب تیر و نیزه ام به نظاره می نشینم و از سایر همسایگانم تنها سنگ زیرین زیر بنایشان نمایان است و بیشتر آنها رخت از جهان فانی بسته اند و اگر این روند منحوس ادامه یابد « دیگر مپرس از من نشان کز دل نشانم می رود.»

     ...شما که سرم را شکستید لااقل گردو به دامنم بریزید، و نگویید نان کورم و شور چشم. نمک خور و نمکدان شکن. و نپندارید که نوشدارویی بعد مرگ سهرابم. زیرا با این حماسه ی وخیم «شاهنامه آخرش خوش نیست». و دیگر کارد به استخوانم رسیده و از بنا گوشم بوی حلوا می آید. می دانم که مرگ شتری است که در هر خانه ای می خوابد. و شما بدانید که ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.

       و اما از مردان و زنان و کودکان رهگذر ناآگاه، که دیواری کوتاهتر از دیوار من نیافته و به تار و پودم خط و نشان و در وجودم شاخ و شانه کشیده و تیشه به ریشه ام می زنند. از چشمانم اشک خونین می بارد. هر چند می دانم هر چه سنگ است به پای لنگ می خورد. و علی رغم گسترش فرهنگ جمعیت و کثرت آگاهی و پیشرفت رسانه های گروهی، از چاله در می آیم و به چاه می افتم.

زمانی که چشمان پر احساس اهالی مرا چون شیر تیر خورده می بینند و در مورد بهبود و مرمت من خود را به آب و آتش می زنند طراوت می یابم. و فیلمبردارانی که تصویر فرسوده ام را با تصاویر زیبای نو عروس و داماد ادغام می کنند با انگشت فندق می شکنم. و رهگذرانی که در شیشه ی بسته ی اتومبیلهای جاده مرا به پای دیده می پیمایند و یا دوستانی که قدم رنجه فرموده و از نزدیک با چشمان افسونگرانه مرا مرور می کنند به آینده امیدوار می شوم و...

    با امثال و کنایات موجب تصدیع افکار و اوقات شما نیستم حاشا و کلا. اما در پایان خواهشمندم وعده ی سر خرمن به من ندهید و همین الان آستین بالا زنید و آبی به آتش بریزید و راضی نباشید که کاسه و کوزه را به سر خود بشکنم و شکوه بر یخ بنویسم. زیرا در سخت ترین شرایط دستخوش سود جویان و راهزنان فرصت طلب زمانه قرار گرفته ام و قطعه قطعه وجودم به تاراج می رود و به عنوان میراث و میثاق نفیس فرهنگی و تاریخی بشریت با وضع سرسام آور آخرین نفس هایم به شماره افتاده است. و لابد دست استمداد به مسئولان و مردم دراز کرده ام که به بازسازی، مرمت و حفاظت من همت گمارند. و در غیر این صورت شاهد یک فاجعه ی ملی و مدنی و فرهنگی هستید که بعداً جبران این خسارت آب به غربال بردن خواهد شد. و بدانید که حقیقت گویاتر از آن است که گفته شد و چنان که درددلی دارم که شرح و بسط آن باعث صدگونه ملال است.

     لازم به یادآوری است که قسمتی از دلمویه هایم در شماره 14 هفته نامه وراوی به قلم یعقوب نیکزاد به چاپ رسیده و در نتیجه با شماره 22614  86/12/27 جزو آثار ملی مسجّل شده ام.

 

 

 

 

 

/ 20 نظر / 104 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پاپ استور

با سلام همکار عزیز خسته نباشید ! یک پیشنهاد خوب براتون دارم . بازدید کنندگان وبلاگ خودتون رو به پول تبدیل کنید تا حداقل مخارج اینترنت و وبلاگتون رو در بیارید و یا اگه بازدید کننده زیادی دارید در آمد میلیونی داشته باشید ! سیستم کسب در آمد پاپ استور به ازای هر بازدید کننده شما مبلغ 30 ریال به شما پرداخت میکند تصویه حساب منظم ما هر شب انجام میشه و تنها اگه به حد نصاب ما که 5000 تومان هست برسید خودکار براتون پرداخت میشه . حتی احتیاجی نیست درخواست بدید تنها کافی به سایت ما وارد بشید و ثبت نام کنید . بعد از تایید وبلاگ شما توسط ما میتونید کد سایت ما رو درون وبلاگتون قرار بدید و به کسب در آمد بپردازید ! www.popstore.ir پر درآمد باشید ! پاپ استور !

نجیب

دیریست که ما منتظر روی تو هستیم / ما بند نجابت به تن اسم تو بستیم دیریست که دلداده ما خانه نشین است / جای قدمش بوسه به صد چاک زمین است . . . یا مهدی ادرکنی

بــــــردگی کلمـــات

فردا سطری ست نانوشته می توان با قلم سیاه سفید نوشت می توان هیچ ننوشت و پوچی سرشت وبلاگ آپدیت شد وقت داشتید تشریف بیارید.

افزایش رنک الکسا

سلام واقعا سایت خوبی داری.ولی به نظر خودت بازدیدش کم نیست؟ من یه راه بهت پیشنهاد میدم.اول این کد رو که بهت میدم از لینک زیر دانلود کن. yon.ir/hcZS بعد از اینکه دانلود کردی.کد رو داخل قالب سایتت کپی کن. و بهم یه ایمیل بزن. hamidreza881@yahoo.com تا داخل سیستم افزایش بازدید عضوت کنم تو کمتر از 12 ساعت بازدیدت رو 3 برابر می کنم. یه بار امتحانش کن ضرر نمی کنی.

یعقوب

کسب درآمد از اینترنت آسان شد! بهترین سایت های اینترنتی کسب درامد تضمینی وقابل اعتماد.

غریب

سلام بسیار ممنونم از محبت و ارسال کامنتتان در صورت صلاحدید برای تبادل لینک ، اطلاع دهید لطفا یاشاسین کوجنق و اهالی مهربان آن

نجیب

مپندار که تنها کربلائیان را بدان بلا آزموده اند، وسعت صحرای کربلا به اندازه ی همه تاریخ است.. ای دل تو چه می کنی؟ می مانی یا می روی؟ داد از آن اختیار که ترا از حسین جدا کند(سید مرتضی آوینی)

احمد درگاهی عباسلو

سلام اقای عبادلله زاده وبسایت خوبی دارین و تصاویر زیبای کوجنق را دیدیم خوشحال شدیم واز زحمات شما کمال تشکر و قدر دانی میکنیم شعری درباره ی کوجنق هم نوشتیم به وبلگ ما هم سر بزنید خوشحال میشیم

یه دوست

اسم سختی داره این روستا.اسمش معنی خاصی داره؟

amin

salam ( hello ) my friend I am surry . because dont cantinue the lettr